قیمت‌گذاری فضای کار اشتراکی بر اساس تجربه جهانی

قیمت گذاری فضای کار اشتراکی

قیمت‌گذاری فضای کار اشتراکی و خدمات آن برای کسانی که قصد راه‌اندازی فضای کار اشتراکی را دارند یکی از پر چالش‌ترین اقدامات است. از طرفی مشتریان فضاهای کار اشتراکی هم در اغلب موارد انتظار دریافت بهترین خدمات را در ازای پرداخت کمترین هزینه دارند! اما سؤال اینجاست که آیا در همه دنیا خدمات فضاهای کار اشتراکی با پایین‌ترین قیمت ممکن عرضه می‌شود؟

دانستن جواب این سؤال می‌تواند به مدیران این نوع کسب و کارها کمک کند تا دید بهتری در قیمت گذاری داشته باشند و از طرفی فیریلنسرها، تیم‌های استارتاپی و دیگر مشتریان استفاده از خدمات فضای کار اشتراکی هم می‌توانند مقایسه مناسبی بین قیمت‌های جهانی و لیست قیمت فضاهای کار اشتراکی در ایران داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم تا نگاهی به روش‌های قیمت‌گذاری فضاهای کار مشترک در جهان داشته باشیم.

دلایل تنوع قیمت‌ها چیست؟

وقتی به لیست قیمت فضاهای کار اشتراکی نگاهی بیاندازید خواهید دید که تنوع قیمت‌ها زیاد است. این تنوع قیمت می‌تواند تحت تأثیر جغرافیا، امکانات و حتی هدف‌گذاری جذب مشتری باشد. اگر قصد عضویت در یک کوورکینگ اسپیس (Coworking Space) را دارید. بهتر است تا همه مزایا و امکانات را در مقابل هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید؛ مورد بررسی قرار دهید و در نهایت بر اساس نیاز و قدرت مالی خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

بعضی از فضاهای کار اشتراکی صرفاً میز کار، دفتر اختصاصی و اینترنت و چایی در اختیار شما قرار می‌دهند و بعضی امکانات بیشتری مثل اتاق بازی، اتاق جلسات، فضای باز، باشگاه و حتی دوش آب گرم هم به شما ارائه می‌دهند.

با تمام این تنوع قیمت‌ها می‌توان محدوده‌هایی از قیمت و خدمات را دسته‌بندی کرد که بتوان بر اساس آن دسته‌بندی‌ها تصمیم‌گیری بهتری انجام داد.

میانگین تعرفه خدمات فضای کار مشترک

اگر به سراغ ایالات متحده آمریکا بریم میانگین نرخ خدمات کوورکینگ اسپیس‌ها اصلاً به معادل ریالی آنها در ایران قابل مقایسه نیست! البته این تفاوت قیمت می‌تواند با اختلاف شدید نرخ ارز و میانگین درآمد افراد در ایران قابل توجیه باشد.

طبق گزارش Deskmag.com میانگین هزینه اجاره یک میز ثابت در فضاهای کار اشتراکی آمریکا برابر با ۳۸۷ دلار برای یک ماه است. البته می‌توانید با اجاره حق عضویت یک‌ماهه برای استفاده از میزهای اشتراکی، این هزینه را تا ۱۹۵ دلار کاهش دهید.

جالب‌تر آنکه این گزارش معتقد است که میانگین تعرفه خدمات فضاهای کار اشتراکی در تمام دنیا تقریباً با همین اعداد و ارقام برابر است و شاید در بعضی از قاره‌ها متفاوت باشد؛ که خب به‌طور حتم کشور ایران هم جزوی از همان قاره‌های متفاوت است!

فضاهای کار اشتراکی نیویورک

فضاهای کار اشتراکی نیویورک اینقدر زیاد و متنوع هستند که احتمالاً دست روی هر جای نقشه بگذارید یک فضای کار اشتراکی سبز می‌شود! به‌طور میانگین هر ۷٫۵ روز یک فضای کار اشتراکی جدید در نیویورک افتتاح می‌شود و احتمالاً در آینده نزدیک به شعار هر نیویورکی یک کوورکینگ اسپیس نزدیک خواهیم شد. به همین خاطر هم با کلکسیون کاملی از انواع فضاها با امکانات و مشخصات متفاوت روبه‌رو هستیم.

طبق گزارش commercialobserver.com تا ماه فوریه سال ۲۰۱۸ منهتن به تنهایی ۲۴۵ فضای کار اشتراکی را در خود جا داده‌است. برخی از این فضاها صرفاً پایه‌ای‌ترین خدمات را ارائه می‌دهند و برخی بر اساس منطقه شهری که در آن واقع شده‌اند و امکانات ویژه‌ای که ارائه می‌دهند؛ بازار مشتریان لاکچری را هدف قرار داده‌اند.

علاوه بر اینکه ترافیک نیویورک شدید و آزاردهنده است؛ هزینه حمل و نقل در نیویورک هم بسیار بالاست و به همین دلیل موقعیت قرارگیری و محل کار و فاصله آن تا خانه می‌تواند بزرگترین دلیل انتخاب مشتریان باشد.

فضای کار اشتراکی وی ورک نیویورک
فضای کار اشتراکی وی ورک نیویورک

قیمت‌گذاری فضای کار اشتراکی وی‌ورک (WeWork) در نیویورک

کمپانی وی‌ورک (WeWork) یکی از بزرگترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فضای کار اشتراکی در دنیاست و فقط در نیویورک بیش از ۶۰ شعبه دارد. با توجه به اینکه همه شعبه‌های این شرکت از استاندارهای یکسانی پیروی می‌کنند و اغلب امکانات آنها به هم شبیه است. دلیل اصلی تفاوت قیمت‌ها در شعب مختلف وی ورک به موقعیت قرارگیری شعبه از لحاظ جغرافیایی بستگی دارد.

به‌طور مثال اجاره ماهانه یک میز اختصاصی در وی‌ورک شعبه محله بروکلین که در برج دامبو واقع شده‌است؛ ۴۵۰ دلار هزینه دارد. در صورتی که همین خدمات را اگر در برج امپایر استیت دریافت کنید باید ۶۵۰ دلار از جیب مبارک مایه بگذارید و اگر به خیابان لکسینگتون بروید؛ هزینه شما تا ۷۰۰ دلار بالا خواهد رفت.

البته اگر قصد این را نداشته باشید که لپ‌تاپ وسایل خود را دائماً روی میز نگه‌دارید و بتوانید همه وسایل را با خودتون جابجا کنید. میانگین قیمت حق عضویت ماهانه وی‌ورک برای استفاده از میزهای اشتراکی حدود ۴۵۳ دلار است.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی فارم مارکت (The Farm Soho)نیویورک

فضای این شرکت بسیار پر نور و شبیه به خانه‌های ویلایی است که خدمات خود را به صورت شبانه‌روزی در هفت روز هفته ارائه می‌دهد و به تمامی اعضای خود ۵ هزار دلار اعتبار پرداخت قبوض هم اعطا می‌کند. علاوه بر همه این موارد محیط و امکانات این فضای کار اشتراکی به گونه ای طراحی شده که برای نگهداری از حیوانات هم مناسب باشد.

حق عضویت عمومی ماهانه در فارم مارکت فقط ۱۹۹ دلار هزینه دارد و با پرداخت ۳۴۹ دلار هم می‌توانید یک میز اختصاصی اجاره کنید.

تعرفه قیمت‌های فضای کار اشتراکی کمپ دیوید (Camp David) نیویورک

کمپ دیوید با قیمت گذاری فضای کار اشتراکی خود بازار لاکچری‌ها را هدف قرار داده و در قبال هزینه بیشتر، امکانات ویژه‌ای را هم در اختیار جامعه مشتریان خود قرار می‌دهد. با پرداخت ماهانه ۳۰۰ دلار می‌توانید عضو کمپ دیوید شوید و از میزهای اشتراکی استفاده کنید و اگر ماهانه ۶۵۰ دلار پرداخت کنید به شما میز اختصاصی هم داده خواهد شد.

علاوه بر میز و صندلی و اینترنت و چایی اعضای جامعه کمپ دیوید به کارگاه‌های مجهز، باشگاه ورزشی، کتابخانه لاکچری و هزار جور امکانات دیگر هم دسترسی خواهند داشت.

نمایی از شهر سیاتل آمریکا
نمایی از شهر سیاتل آمریکا

تعرفه قیمت‌های فضای کار اشتراکی در سیاتل

سیاتل شهری واقع در ایالت واشینگتن است که در حوزه فناوری از جمله شهرهای پیشرفته دنیاست.

به‌طور کلی هزینه فضاهای کار اشتراکی در آنجا تفاوت چندانی ندارد و تفاوت در قیمت‌ها مربوط به امکانات هر فضای کار اشتراکی است. برای مثال فضاهای کار اشتراکی گران‌تر امکاناتی مثل پارکینگ و شبکه داخلی اختصاصی دارند.

قیمت خدمات شعب فضای کار اشتراکی شرکت وی‌ورک (WeWork) در سیاتل

شرکت وی‌ورک در شهر سیاتل حدود پانزده شعبه دارد که به‌طور میانگین در شعب این شرکت تعرفه میز عمومی ۳۸۸ دلار و میز اختصاصی ۳۶۰ دلار است.

این فضا امکاناتی نظیر نوشیدنی رایگان و میز پینگ پونگ به منظور ایجاد یک محیط دوستانه ارائه می‌دهد.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت نومدز (Nomads) در سیاتل

تعرفه این شرکت نسبت به سایرین کمی گران‌تر است اما تمرکز آن به گردآوری کارکنانی مستقل است و از جمله امکاناتی که در اختیار اعضا قرار می‌دهد اینترنت پرسرعت، چایی یا قهوه رایگان، اتاق تلفن و میزکارهای متنوع است که شامل میزکار عمومی، میزکار ایستاده، کاناپه و میزهای جلسات می‌باشد.

تعرفه به صورت روزانه ۳۰ دلار، پنج روز در ماه ۱۰۰ دلار و پانزده روز درماه ۲۴۰ دلار و همچنین هزینه کار در فضای اختصاصی شرکت حداقل ۳۹۵ دلار است.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت Collective Chemistry در سیاتل

این فضای کار اشتراکی مورد استقبال افرادی که در زمینه تکنولوژی فعال‌اند مثل طراحان گرافیک و عکاسان قرار گرفته‌است و از جمله امکاناتی در اختیار اعضای خود قرار می‌دهد می‌توان به اتاق استراحت، ویدئو پروژکتور، کافی شاپ و اتاق آنالیز اشاره کرد. استراتژی قیمت گذاری فضای کار اشتراکی کالکتو چمیستری بر اساس جذب مخاطب هدف خود بنا نهاده شده است.

تعرفه میزهای عمومی ۲۵۰ دلار و میز اختصاصی ۳۹۵ دلار در ماه است.

فضاهای کار اشتراکی در شهر لس آنجلس

تفاوت تعرفه فضاهای کار اشتراکی در این شهر وابسته به منطقه و امکانات فضای کار اشتراکی است.

و جالب اینکه در این شهر فضاهای کار اشتراکی وجود دارد که مختص بانوان یا هنرمندان یا دارای محیطی امن برای حیوانات خانگی است.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت وی‌ورک (Wework) در لس آنجلس

این شرکت در شهر لس آنجلس ۲۹ شعبه دارد و میانگین تعرفه میز عمومی ۳۹۲ دلار در ماه است و امکاناتی نظیر دسترسی ۲۴ ساعته و فروشگاه‌های قهوه و سایر نوشیدنی‌ها و ارائه لوازم دفتری مثل دستگاه چاپگر را ارائه می‌دهد.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت (Industrious) در لس آنجلس

فضاهای گران‌تر در شعب مربوط به این شرکت دارای دسترسی به امکانات ۲۴ ساعته در هفت روز هفته و فضاهای ارزان‌تر فقط در ساعات اداری ارائه خدمات می‌دهند.

حداقل هزینه عضویت در فضاهای کار اشتراکی این شرکت ۴۲۸ دلار است و برای داشتن یک دفتر خصوصی حداقل ۵۸۹ دلار باید هزینه پرداخت کنید.

فضاهای کار اشتراکی در آمستردام

بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهانی مثل نت‌فیلیکس، تسلا و اوبر در این شهر مستقر هستند یا مقر اروپایی خود را در این شهر قرار داده‌اند و شهری مهم برای شروع استارتاپ‌ها به‌شمار می‌آید.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت وی‌ورک (Wework) در آمستردام

این شرکت دارای چهار شعبه در شهر آمستردام است قیمت گذاری فضای کار اشتراکی آن به گونه‌ای است که به‌طور میانگین هزینه به صرفه تری نسبت به دیگر فضاهای کار اشتراکی در سطح شهر دارد.

میانگین تعرفه میز عمومی ۱۹۵ یورو و میز اختصاصی ۳۵۵ یورو در ماه است.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت ورک اسپیس (Work Space)

تعرفه عضویت در این فضا به‌طور میانگین ۲۳۲ یورو درماه است و فضای بسیار مناسبی برای اجتماع هنرمندان می‌باشد.

از جمله امکاناتی که این فضای کار اشتراکی را از دیگر فضاها متمایز می‌کند می‌توان به اتاق مخصوص موسیقی که دارای ابزارهای موسیقی و میکروفون می‌باشد و همچنین فراهم کردن وعده غذایی ناهار برای اعضا اشاره کرد.

نمایی از شهر سیدنی استرالیا
نمایی از شهر سیدنی استرالیا

فضاهای کار اشتراکی در سیدنی

طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شده رشد فضای کار اشتراکی در استرالیا سالانه حدود ۶۲ درصد است و با اینکه رونق زیادی دارد اما در عین حال جزو خدمات گران‌قیمت محسوب می‌شود.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت وی‌ورک (wework) در سیدنی

شرکت وی ورک ۹ فضای کار اشتراکی در این شهر دارد و از جمله امکاناتی که در اختیار اعضا قرار داده می‌توان به کد پستی اختصاصی، حمام، کمد اختصاصی و دسترسی ۲۴ ساعته اشاره کرد.

به‌طور میانگین هزینه یک میز کار عمومی ۵۵۰ دلار در ماه و یک میز کار اختصاصی ۷۹۷ دلار در ماه است.

قیمت خدمات فضای کار اشتراکی شرکت فیش برنرز (Fishburners) سیدنی

این شرکت به مدت سه سال به عنوان بهترین مرکز برای استارتاپ‌ها انتخاب شده و ازجمله فضاهای کار اشتراکی محبوب استارتاپ هاست. در این فضا آموزش‌ها و مشاوره‌هایی مختص به کسب و کار فرد ارائه می‌شود و محل بسیار خوبی برای رشد ایده‌های استارتاپی است.

هزینه عضویت در این فضای کار ۳۰۰ دلار به صورت نیمه وقت و ۴۰۰ دلار به صورت تمام وقت در ماه است.

اگر قصد راه اندازی فضای کار اشتراکی را دارید یا برای مدیریت فضای کار اشتراکی خود به یک سامانه یکپارچه مدیریتی آنلاین احتیاج دارید. پیشنهاد می‌کنیم که به سایت سامانه مدیریت فضای کار اشتراکی گیلیم سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *